„V Praze sice fungovalo od roku 1920 letiště ve Kbelích. Jeho kapacita, ale přestávala stačit a nebylo úplně šťastné, aby odbavovalo civilní i vojenské lety,“ vysvětluje bývalý generální ředitel České správy letišť Lubomír Dudáček.
Československá vláda proto v roce 1929 rozhodla o vybudování čistě civilního letiště a vykoupila pro ty účely pozemek o rozloze 108 hektarů severozápadně od obce Ruzyně.
Terminál nového letiště vyprojektoval architekt Adolf Benš v duchu funkcionalismu a i v zahraničí byl označován jako jeden z nejmodernějších v Evropě. Krátce po otevření v roce 1937 získal zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži.
Letiště Ruzyně mělo pět travnatých nezpevněných ranvejí a za první rok odbavilo 13 462 cestujících. Za 80 let se jeho plocha zvětšila desetkrát a počet odbavených stoupl na víc než 200 miliónů. Rekordním byl v tomto ohledu rok 2016, kdy letištěm Václava Havla prošlo 13 miliónů pasažérů. Podle vedení letiště se počet cestujících v budoucnu až zdvojnásobí, proto se plánuje postupné rozšíření Terminálu 2 a stavba nové paralelní vzletové a přistávací dráhy. Investice do přestavby mají dosáhnout 27 miliard korun.