Jedny z posledních záběrů vakovlka tasmánského. Vzácný druh vyhynul před více než 80 lety | info.cz

Články odjinud

Jedny z posledních záběrů vakovlka tasmánského. Vzácný druh vyhynul před více než 80 lety

Poslední vakovlk tasmánský uhynul v roce 1936 v hobartské zoo, svět tak nejspíš nadobro přišel o výjimečný druh masožravého vačnatce, který obýval území Austrálie, Tasmánie a Nové Guineje. Podívejte se na záběry, které zachycují poslední jedince svého druhu.

Když se během 18. století na území Austrálie začali usazovat Evropané, vakovlka během několika desítek let vyhubili. Na vině ale není jen neuvážlivý lov, ale nejspíš i zavlečené nemoci, kterým se zvíře nedokázalo bránit. Na nějakou dobu mu byl útočištěm ostrov jménem Tasmánie, na kterém dlouhou dobu přežíval.

Osadníci, kteří si zanedlouho podmanili i Tasmánii, začali vakovlka čím dál častěji podezřívat z útoků na jejich hospodářská zvířata. Netrvalo dlouho a přistoupili i na vypisování odměn za jejich lov. Posledního tasmánského tygra ve volné přírodě ulovil farmář Wilf Batty 6. května 1930.

Když společnost zpozorovala, že těchto zvířat rapidně ubývá, bylo už pozdě. Tasmánské úřady nad ním vyhlásily ochranu pouhých 59 dní před tím, než v zoologické zahradě uhynul poslední kus.

Od té doby australské úřady zaznamenaly nespočet případů údajného pozorování vakovlka, některé z nich dokonce vedly k rozsáhlému pátrání, které financovala vláda. Většina z nich ale působí nevěrohodně.

V Sydney dokonce v roce 1999 začaly pokusy o klonování, ty ale po několika letech skončily s tím, že získaná DNA je příliš poškozená a k dalšímu využití se nehodí.

Snahy o nalezení posledních přeživších tohoto druhu ale neutichají. Vědci v severní Austrálii plánují rozmístit asi 50 pastí, které by jim pomohly získat hmatatelné důkazy o jejich existenci.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud