Krutá hra s postiženými. Film o zrůdách vyvolal tak negativní reakce, že upadl v zapomnění | info.cz

Články odjinud

Krutá hra s postiženými. Film o zrůdách vyvolal tak negativní reakce, že upadl v zapomnění

Na počátku 30. let v Hollywoodu nevznikali jen film, které svou romantikou dobyly celý svět. Některé horory, jako je Dracula, Frankenstein nebo Mumie, se stali kultem, který si mezi současnými tvůrci opět získává uznání. Bizarní horor Zrůdy vznikl také na počátku zvukové éry a už tehdy vyvolal tak negativní reakce, že téměř upadl v zapomnění. 

Režisér Tod Browning, který v roce 1931 stvořil Draculu a o rok později Zrůdy, se děsivých témat rozhodně nebál. Po úspěchu lidského upíra si ale Zrůdami spíše uškodil. Když film dostal do rukou slavný producent Louis B. Mayer, odsoudil ho téměř k zániku.

Když se ale v 60. letech uvolnila atmosféra, vypluly na povrch i Zrůdy. Bizarní příběh o kočovném obludáriu a jeho chovancích se stal absolutním kultem.

Předvádění různě znetvořených lidí začalo být populární už v 16. století. Pravý boom ale obludária zažila až ve století 19. V té době se také na cirkusových pódiích objevoval jeden z nejslavnějších souborů Phineasa Taylora Barnuma. Ten měl dokonce svůj vlastní náborový systém. Do různých států USA vysílal své agenty, kteří pro něj sháněli takzvané „lidské kuriozity“.

Na začátku 20. století ale zájem o takové atrakce utichl. Většina veřejnosti postupně začala tyto aktivity považovat za zvrácené a ponižující. S tímto útlumem samozřejmě postupně zanikla i obludária. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud