Parkour: jeho historie sahá až na počátek minulého století | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Parkour: jeho historie sahá až na počátek minulého století

480p360p240p

Parkour, streetrun, freerun… všechny tyto pojmy označují zvláštní druh sportu, který kombinuje běhání, skákání, lezení a vůbec jakýkoli jiný způsob, kterým se dá co nejefektivněji překonat překážka. Ač se může zdát, že je tento sport výdobytkem dnešní doby, jeho historie sahá až na počátek 20. století.

Ti, kteří parkour provozují, ho velmi neradi označují za sport, tvrdí, že jde spíše o umění nebo disciplínu. Jako první ho definoval Francouz David Belle. Podle něj je parkour tréninkem nejen těla, ale i mysli. Učí člověka pohybovat se sebejistě a rychle, navzdory tomu, že se ocitne v kritické situaci.

Pokud se člověk dostane do konfliktu má na výběr dvě základní možnosti, bojovat, nebo utéct. Bojová umění vás připraví na souboj, parkour vás naučí efektivně utíkat. Techniku účinného útěku využívali i francouzští vojáci ve Vietnamu.

Samotný parkour nevznikl sám o sobě, jeho základem je bezpochyby Přirozená metoda Georgese Héberta. Součástí tohoto fyzického cvičení není jen posilování, běh a trénování obratnosti, ale i otužování. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek