Analytik: Írán je jiná liga. Vyrostl díky Američanům a ti se teď bojí, válka je možnost | info.cz

Články odjinud

Analytik: Írán je jiná liga. Vyrostl díky Američanům a ti se teď bojí, válka je možnost

Útoky na tankery v Ománském zálivu vyhrotily vztahy mezi Spojenými státy a Íránem. Situace je přitom napjatá už od května minulého roku, kdy Washington odstoupil od jaderné smlouvy s Teheránem a uvalil na regionální mocnost ještě přísnější sankce. Tamní ekonomika od té doby strádá a prezident Rúhání mluví o nejhorší situaci od války s Irákem v 80. letech. Dle analytika z Metropolitní univerzity Břetislava Turečka se Američané nebojí ani tak jaderné zbraně, jako rostoucího vlivu Íránu v regionu.

USA přitom k jeho růstu výrazně přispěly, když na začátku milénia svrhly Saddáma Husajna a uštědřily ránu afghánskému Tálibánu. „Prostě musí sledovat, že íránský vliv v regionu roste. A to jim vadí víc než íránský jaderný program,“ domnívá se Tureček o situaci Američanů.

A možnost vojenského konfliktu? Podle Turečka nelze spoléhat jen na úsudek prezidenta Donalda Trumpa, mimořádný vliv v této otázce mají také ministr zahraničí Mike Pompeo nebo poradce John Bolton. „Já si nemyslím, že Trump, který chce z Blízkého východu vycouvat, by chtěl začít válku s 80milionovým Íránem, to je trošku jiná liga. Ale zároveň tam jsou lidé, kteří by si takovou válku přáli,“ tvrdí Tureček s poukazem především právě na Boltona.

Jaká je v této rozepři role Evropské unie? Kdo z okolních států má zájem na rozpoutání vojenského konfliktu? Proč Rusko a Čína nechtějí, aby měl Írán jadernou zbraň? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud