Analytik: Protesty zmobilizují Babišovy voliče. Vyrazí i ti, kteří by zůstali doma, ulice ustoupí | info.cz

Články odjinud

Analytik: Protesty zmobilizují Babišovy voliče. Vyrazí i ti, kteří by zůstali doma, ulice ustoupí

Kolik protestů proti vládě Andreje Babiše ještě bude? Podle analytika Jana Herzmanna rozhodne následující volební víkend. Pokud ve volbách premiér a jeho hnutí neuspějí, otevřou se podle hosta Pavla Štrunce dveře k předčasným volbám. A naopak když ANO zvítězí, demonstrace ustanou. Právě tato varianta je dle Herzmanna pravděpodobnější.

Herzmann tvrdí, že Babišovi můžou desetitisícové protesty paradoxně pomoct. Voličské jádro ANO je totiž výrazně větší než u ostatních stran. Hodně lidí z něj by kvůli nepopularitě voleb do Evropského parlamentu mohlo zůstat doma. Nakonec ovšem může zvítězit touha bránit svého oblíbeného politika. I proto analytik letos počítá s větší volební účastí, než byla v roce 2014. Tehdy se k urnám dostavilo jen necelých 20 % voličů.

Odborník na politický marketing zároveň kritizuje úvodní vlnu demonstrací, ve kterých byla ústředním tématem osoba Marie Benešové. Herzmann připomíná, že ministryně spravedlnosti ještě nic neprovedla, a už se proti ní bouřily davy. Až v poslední době se dle jeho názoru demonstrace dostávají tam, kde měly být od začátku – tedy stávají se vyjádřením nespokojenosti s Babišovým vládnutím.

Je Babišova vláda ohrožením demokracie? Nakolik se dá věřit kampani ANO, ve které slibuje „tvrdou a nekompromisní“ ochranu Česka v Evropské unii? A proč Herzmann nevěří tomu, že by výměna na postu ministra spravedlnosti byla účelová? Podívejte se na rozhovor.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud