Havel: Češi jdou drtivě po slevách a ničí si zdraví, dvojí kvalita kryje daleko horší problém | info.cz

Články odjinud

Havel: Češi jdou drtivě po slevách a ničí si zdraví, dvojí kvalita kryje daleko horší problém

Z dvojí kvality potravin se stalo ústřední téma českých politických hnutí a stran do evropských voleb. „Je to hrozně smutné, jde o marginální záležitost,“ tvrdí v rozhovoru s Pavlem Štruncem agrární analytik Petr Havel.

Podle Havla jde jen o stovky výrobků z asi 150 tisíc produktů na českém trhu. Odmítá navíc, že by šlo o záměr. „Je úplně naivní si myslet, že firmy záměrně diskriminují střed a východ Evropy. Kolikrát je jiné složení i pro země ze Západu. U nás a na Slovensku se nejslavnější colový nápoj sladil dle receptu z USA, u Němců to bylo jinak,“ vysvětluje.

Češi by podle něj měli začít u sebe a kupovat tuzemské potraviny. Cena a slevy ale nakonec dle Havla vítězí, zákazníci u nás prý totiž nedokážou přemýšlet v dlouhodobém horizontu a vyhodnocovat důsledky. „Úplně nejlevnější potraviny mají sice povolené látky, ale když se kupují často, tak se to nasčítá. A když je kupujete celý život, budete muset platit za zdravotní péči,“ podotýká analytik.

Co je podle Havla daleko zásadnější problém, než dvojí kvalita potravin? Jsou v Německu opravdu levnější potraviny, jak tvrdí různé testy a mediální analýzy? Jak si cenově stojíme v porovnání s ostatními státy osmadvacítky? Podívejte se na rozhovor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud