Íránu se nedá věřit, ale nepodceňujme ho. Jeho kroky jsou velmi promyšlené, říká Hybášková | info.cz

Články odjinud

Íránu se nedá věřit, ale nepodceňujme ho. Jeho kroky jsou velmi promyšlené, říká Hybášková

Íránskému režimu se stále nedá věřit, ale také bychom ho neměli podceňovat, myslí si Jana Hybášková, která jako diplomatka nasbírala roky zkušeností mimo jiné v Kuvajtu a Iráku. „Nahlížet na Írán jako na nějaké šílené ajatolláhy a mully, kteří vidí jenom Alláha a nic jiného, je naprostý nesmysl.“ vysvětluje. Jak hodnotí události posledních týdnů, které eskalovaly po zabití Kásima Sulejmáního? A jak by měla postupovat Evropa, aby se nedopouštěla chyb, na které doplácí Spojené státy? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Před dvanácti lety Jana Hybášková jako tehdejší europoslankyně prohlásila, že íránskému režimu se nedá věřit, protože věřit můžeme jen někomu, kdo sdílí stejné hodnoty. Dnes z pozice bývalé velvyslankyně Evropské unie v Iráku na svém výroku v podstatě trvá s tím, že Íránu sice nemůžeme věřit, ale rozhodně ho nemůžeme podceňovat a léta vyjednávání o nukleárním programu ukázala, že s ním lze a mělo by se vyjednávat.

V souvislosti s lednovou eskalací napětí je podle Hybáškové obtížné říci, kdo by z destabilizace oblasti profitoval. „Platí zde ono známé rozděl a panuj, na tom se za uplynulých pět set let nic nezměnilo. Nějakým způsobem do toho zasahuje Rusko, nějakým způsobem, hlavně tedy finančně, je přítomna Čína a jde i o evropské bezpečnostní předpolí a evropské ambice. Těch faktorů je velmi mnoho,“ říká Hybášková s tím, že určitý problém by mohlo představovat Turecko se svými expanzivními sklony.

Zabití velitele elitních jednotek íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního Hybášková hodnotí jako smrt válečného zločince. „Dal přímé rozkazy k zabití stovek až tisíců příslušníků západních demokratických armád. Od svých iráckých přátel vím, že během velkých sunnitských demonstrací v Bagdádu to byl osobně Sulejmání, kdo se zúčastnil ostřelování vůdců těchto demonstrací. Nejsem soudce, ale z mého pohledu je válečný zločinec,“ říká a klade si otázku, zda je ale v silách světového společenství dostat v podobných případech dotyčné před mezinárodní tribunál.

Spojené státy Sulejmáního zabitím podle Hybáškové nejen nastartovaly nervozitu v oblasti, ale zároveň opět ukázaly nekonzistentnost svého přístupu. „Vždy jsem stála velmi blízko americké straně, ale dnes bych byla právě z důvodu konzistence americké zahraniční politiky opatrnější. Byla jsem v roce 2011 evropským velvyslancem v Bagdádu, v době kdy se Američané doslova vypařili. To je problém té oblasti – jednou přijdou, pak odejdou, pak zase přijdou a nedodělají práci, což je nesmírně nekonzistentní,“ popisuje Hybáškové své zkušenosti s americkou zahraniční politikou pro Blízký východ. „Nenapadám konkrétní kroky našich spojenců, kterými USA jsou a budou. Spíše bych kladla důraz na to, že umírněnější evropská diplomacie by měla působit směrem k daleko vyšší konzistenci a koherentnosti zahraniční politiky,“ uzavírá.

 
 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud