Jaroš: Lidem na Everestu chybí soudnost. Jsou jako Polky, co na Sněžku lezou v lodičkách | info.cz

Články odjinud

Jaroš: Lidé na Everestu ničí pověst horolezců. I Sněžka je nebezpečná, když ji podceníte

Nezvykle tragická je letošní sezóna výstupů na nejvyšší horu světa. Při expedicích na Mt. Everest zemřelo za poslední květnový týden minimálně 11 lidí. Mimořádnou pozornost médií vyvolal snímek, na kterém je vidět dlouhá fronta dobrodruhů před samotným vrcholovým bodem. Nejúspěšnější český himalájský horolezec Radek Jaroš v rozhovoru s Pavlem Štruncem tyto lidi odmítá nazývat horolezci.

V drtivé většině případů jde o nadšence, kterým při výstupu vydatně pomáhá kyslíková maska, a hlavně skupinka šerpů. Pro nepálský turistický ruch jsou přitom právě tito lidé mnohem zajímavější než profesionálové. Za expedici totiž dokážou kvůli poskytnutému servisu utratit i miliony korun.

Často jim ale dle Jaroše chybí soudnost. Při pohledu na ně si vybaví třeba některé Polky a Poláky, kteří si výšlap na vrchol Sněžky spletli s promenádou. Když se k tomu navíc přidá ničím nepodložené sebevědomí, je zle. „Někteří se v krizi nedokážou otočit, a časem se z nich stanou orientační body,“ říká Jaroš.  

Čím ho zachránil „vysmátý horolezec“? Kolik mrtvých viděl při svých expedicích? A dokázal by podle něj Pavel Štrunc vylézt právě na Mt. Everest? Podívejte se na rozhovor.

DALŠÍ ROZHOVORY PAVLA ŠTRUNCE NAJDETE TADY


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud