Kaiser: Zpravodajství v Německu je vychýleno doleva. Zemi trápí mezigenerační konflikt | info.cz

Články odjinud

Kaiser: Zpravodajství v Německu je vychýleno doleva. Zemi trápí mezigenerační konflikt

V Německu panuje mezigenerační konflikt uvědomělé střední generace a jejích potomků proti generaci starší, říká novinář týdeníku Echo Daniel Kaiser. Vidět to podle něj bylo i koncem loňského roku na písni o babičce, která je „ekologické čuně“. „Německá střední generace je hodně uvědomělá. Mají sadu názorů, od kterých se odchýlit znamená být hodně napravo, až skoro obdivovatel Hitlera. Teď to přeháním, ale ne zas tak moc,“ vysvětluje Kaiser. Jak se střetem generací souvisí většinově levicové politické směřování německých novinářů? Kdy a kde nastal zlom? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Německo koncem roku 2019 šokovala píseň „Babička je ekologické čuně“ v podání dětského sboru, kterou odvysílala veřejnoprávní televize jako satiru. „Nám neNěmcům se může zdát, že to bylo spíše takové užití humoru. Proč ne, ale problém je ten, že veřejnoprávní média v Německu mají satiru zaměřenou jen jedním směrem. A když je satira jednosměrná, tak nefunguje,“ říká novinář týdeníku Echo Daniel Kaiser, který se dění u našich západních sousedů dlouhodobě věnuje. Na vině je podle něj politicky uvědomělá střední generace s vyhraněnými názory.

„Jde o názory že v EU je potřeba integrace více než méně, že je dobře když naředíme Němce přílivem uprchlíků a částečně tím odčiníme druhou světovou válku,“ vysvětluje Kaiser s tím, že momentálně je v Německu největším hitem na pomyslné hitparádě dobra boj proti emisím skleníkových plynů. „Uplatňovat proti tomu věcné námitky vás může přivést na pravý okraj,“ dodává Kaiser.

Zlom podle novináře nastal v posledních deseti letech a například i některé názory někdejšího křesťanskodemokratického kancléře Helmuta Kohla by prý dnes byly považovány za nepřijatelné. „Kohl chtěl nejen zastavit migraci z Turecka, ale i vracet některé tzv. gastarbeitery zpět. Tohle dneska říct znamená, že vám okamžitě namalují na čelo pomyslný hákový kříž,“ popisuje Kaiser.

Novinář týdeník Echo míní, že součástí problému je i fakt, že němečtí novináři jsou názorově vychýlení směrem k levici. „Lidé, kteří mají v mentalitě potřebu napravovat svět, jsou nalevo a směřují do médií,“ popisuje situaci Kaiser s odkazem na známý průzkum politické orientace novinářů, v němž se k volbě Zelených přiznalo 36 % žurnalistů, sympatie k sociální demokracii jich přiznalo 25 %.

„V té době měly tyto strany reálně 30 %, tudíž mezi novináři byl výskyt levozeleného pohledu na svět zhruba dvojnásobný než ve společnosti,“ říká Kaiser. „Problém je, že onen průzkum je skoro patnáct let starý. V aktuálním teď na podzim 35 % novinářů tvrdí, že nemá blízko k žádné straně, ale pak tam jsou opět na první místě Zelení a za nimi sociální demokraté,“ poukazuje Kaiser na momentální stav politických preferencí německých novinářů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud