Koronavirus je obrovská výzva. Lidé tápou, zkoušíme najít hranici možného, říká Kovářová | info.cz

Články odjinud

Koronavirus je obrovská výzva. Lidé tápou, zkoušíme najít hranici možného, říká Kovářová

Pandemie koronaviru je velkou výzvou pro všechny, výjimkou není ani justiční systém. „Je to obrovský test, výzva a zkouška pro justici. Nikdy předtím jsme se s ničím podobným nesetkali, řešíme všechno za pochodu, vše je poprvé,“ říká advokátka Daniela Kovářová. Jako prezidentka Unie rodinných advokátů poukazuje na to, že současná krize může být i příležitostí pro zlepšení mezilidských vztahů. Jak ona i další advokáti pomáhají a jak se na ně obrátit? Jak budou fungovat soudy? A čeká nás vyšší porodnost nebo rozvodovost? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Dopady koronavirové pandemie se nevyhnou ani právu a justici. „Rozsudky pořád platí; soudní jednání, nebudou-li odvolána, budou běžet; všechny lhůty zůstávají zachovány,“ upozorňuje advokátka Daniela Kovářová.

Řada soudů nicméně z vlastní iniciativy začíná s odklady jednání, která nejsou nezbytná, na květen. „Jde to ruku v ruce s našimi doporučeními. I my advokáti jsme buď přišli do práce, nebo začali z domova rušit schůzky a jednání,“ říká Kovářová s tím, že dotazů klientů, kteří si v současné mimořádné situaci neví rady, přibývá. I proto se Kovářová rozhodla pro založení projektu Koroporadna, kde spolu s ostatními experty na tyto dotazy odpovídá a odpovědi následně zveřejňuje.

„Moc se mi líbí, kolik odborníků se mi přihlásilo na spolupráci. Máme asi tři desítky advokátů, psychoterapeutů, psychologů, lékařů i expertů z jiných odvětví. Všichni jsou on-line k dispozici, odpovídají na dotazy a uklidňují veřejnost,“ popisuje Kovářová projekt Koroporadny. Mezi dotazy zaslanými na adresu koroporadna@uracr.cz a následně i zveřejněnými s odpověďmi na stránkách Unie rodinných advokátů jsou podle Kovářové dotazy od zaměstnavatelů, starostů, lidí nasazených v krizi a zejména běžných občanů.

Konkrétní dotazy se pak nejčastěji týkají rodinného, občanského a pracovního práva. „Pokoušíme se najít hranici možného a nemožného, je to pochopitelně velmi riskantní a nejisté. Nikdo neví, zda jsou odpovědi správně a jak budou přehodnocovány. Nemáme patent na rozum, pokoušíme se pomoci jak to jde,“ říká Kovářová.

Krizi způsobenou pandemií je podle Kovářové možné brát i jako příležitost. „Je to příležitost něco změnit, třeba v problematických vztazích, a zkusit najít jiná řešení. Mám pocit, že se to i děje. Možná někomu ta krize napomohla a vztahy vylepšila,“ hodnotí optimisticky situaci Kovářová.

„Naprostá většina našich klientů a jejich rodinných příslušníků je schopna odstoupit od svých palčivých problémů. Jsou schopni se dohodnout a nacházejí nové cesty ke spolupráci. Koneckonců není to nic, co bychom neznali třeba z doby povodní. Mám pocit, že se lidi spíš semkli a pomáhají si. Tleskám tomu a jsem ráda, že se to děje,“ říká Kovářová.

„Pevně doufám, že bude vyšší porodnost než rozvodovost a za devět měsíců se tu objeví koronavirová generace. Cynicky ale dodávám, mějte číslo na rozvodového advokáta, abyste mu mohli zavolat,“ s nadsázkou uzavírá Kovářová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud