Pečinka: Babiš teď musí válčit na dvou frontách. Abolice by mohla znamenat pád vlády | info.cz

Články odjinud

Pečinka: Babiš teď musí válčit na dvou frontách. Abolice by mohla znamenat pád vlády

„Je to jako ze Švejka. Tak máme zase trestně stíhaného premiéra, paní Müllerová,“ hodnotí zrušení zastavení trestního stíhání Andreje Babiše nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem komentátor Reflexu a spolupracovník INFO.cz Bohumil Pečinka. „Divím se, co je na tom složitého a co se má ještě vyšetřovat. Vysvětluji si to tak, že kdyby nešlo o premiéra, bylo by to dávno vyřízeno,“ dodává. Jak může s kauzou Čapího hnízda zamíchat abolice udělená Milošem Zemanem? A co pro Babiše znamená, že kromě znovuobnoveného trestního stíhání musí řešit i audit Evropské komise? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše ve věci kauzy Čapí hnízdo. Podle komentátora Bohumila Pečinky jde o silné prohlášení, pro další hodnocení si však musíme počkat na zveřejnění odůvodnění tohoto rozhodnutí. „Měli bychom tlačit i na Lenku Bradáčovou, aby zveřejnila dohledové zprávy,“ říká Pečinka v rozhovoru s Pavlem Štruncem. „Může to nabrat i úplně nový směr, až se k věci vyjádří Miloš Zeman, který má v ruce právní instrument jménem abolice,“ dodává.

Podle Pečinky lidé chápou kauzu Čapí hnízdo tak, že si Babiš pomohl k penězům. Jeho voliči ale zároveň argumentují tak, že jde o účelovou záležitost, že Babiš peníze vrátil a že podobně se chovají i jiní příjemci dotací. „Andrej Babiš využívá všech dostupných opravných prostředků a má k dispozici armádu právníků. I státní zástupci ale hráli svou hru o podobu nového zákona o státním zastupitelství, takže podle mého názoru byli i oni v určité momenty ve střetu zájmů,“ vysvětluje komentátor Reflexu.

Pečinka zároveň dodává, že od Miloše Zemana můžeme v tuto chvíli čekat prakticky cokoliv. „Andrej Babiš teď musí válčit na dvou frontách. Abolice by mohla znamenat odchod ČSSD z vlády a tím pádem i pád současné koalice a přechod k menšinové vládě podporované nepřiznanou koalicí hnutí ANO, KSČM, SPD a Trikolóry,“ míní komentátor Reflexu. Audit Evropské komise pak Pečinka komentuje tak, že jde o to, zda Babiš svou argumentaci otočí proti Bruselu a bude hájit zájmy Agrofertu jako české národní zájmy. „To by mohlo vést k dalším demonstracím jako té na Letné,“ uzavírá Pečinka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud