Petrman: Praktiky Googlu mi vyrazily dech. Existují "složky" o nás všech, sledují nás všude | info.cz

Články odjinud

Petrman: Praktiky Googlu mi vyrazily dech. Existují "složky" o nás všech, sledují nás všude

Řada lidí má Google stále zafixovaný především jako spolehlivý internetový vyhledávač. Už dávno tomu ale tak není. Google se zejména v posledních letech stal velice profesionálním obchodníkem s osobními daty. "Zná vás víc než vaše rodina a přátele, dokonce víc než znáte sám sebe. Googlu totiž nejde lhát," říká IT odborník na ochranu soukromých údajů Pavel Petrman.

Petrman v rozhovoru s Pavlem Štruncem vysvětluje, jak Google data získává. A podotýká, že internetový gigant o vás ví, i když třeba nevyužíváte jedinou jeho službu. Většina webů totiž s firmou kooperuje. "Stačí, když třeba sledujete balík u doručovatele, který používá jeho mapy," vysvětluje Petrman. 

Díky podobným střípkům z metadat Google dokáže sestavit váš osobnostní profil a podle toho upravuje reklamu, která se uživatelům zobrazuje. Vše, co kdy uděláte, se navíc zálohuje a může být využito v budoucnu v dosud nepředstavitelném kontextu. Petrman v této souvislosti upozorňuje na fakt, že americká společnost už se začíná etablovat ve vývoji kybernetických zbraní. 

Dalším problémem je prakticky nemožnost se před Googlem ukrýt. I přes vyslovená rizika ovšem Google zatím data podle všech dostupných informací nezneužívá, na rozdíl od Facebooku. Jak složité je ukrást vaši identitu? Co všechno google ví a na základě čeho to zjišťuje? Podívejte se na video v úvodu článku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud