Profesorka Šedivá: Očkování je největším objevem medicíny. Lidé nevědí, co to je imunita | info.cz

Články odjinud

Profesorka Šedivá: Očkování je největším objevem medicíny. Lidé nevědí, co to je imunita

Slovo imunita často slyšíme v reklamě, ale podle imunoložky profesorky Anny Šedivé jde v tomto případě o bezobsažný pojem, který nezahrnuje téměř žádnou informaci. „Když mluvím s lidmi, tak vidím, že vlastně vůbec nemají představu, co to ta imunita je,“ říká Šedivá. Jak funguje imunitní systém a co má člověk dělat pro jeho posilování? A proč je podle profesorky Šedivé očkování největším objevem medicíny? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

„Zatímco třeba nervový, kardiovaskulární nebo gastrointestinální systém si jde docela dobře představit, když se řekne imunitní systém, tak najednou lidé neví, co si vlastně mají představit,“ říká profesorka Anna Šedivá z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která je zároveň i primářkou ve Fakultní nemocnici Motol.

Podle profesorky Šedivé je dobré si imunitní systém definovat jeho funkcí. „Pozná nás, zajistí, že jsme v našem bezpečném prostředí a brání nás proti všemu, co by nás mohlo atakovat zvenku i zevnitř. Z toho vyplývá, že musí být – a také je – všude v našem těle,“ vysvětluje Šedivá.

V současné době blížících se chřipkových epidemií upozorňuje profesorka Šedivá na to, že jednorázový zvýšený příjem vitamínů, ať už z ovoce nebo z různých potravinových doplňků, nikoho nespasí. „Funkce a stav imunitního systému jsou přibližně takové, jak je člověk natrénovaný, jakou má psychickou a fyzickou imunitu. Když někdo začne zdravě jíst a dlouhodobě si tak zajistí dostatek vitaminů a živin, může to fungovat. Imunitní systém se má budovat od narození a vlastně už i před ním. Vitamíny přijímané v chřipkovém období ho opravdu nezachrání,“ říká Šedivá.

Pro vývoj imunitního systému je podle profesorky Šedivé klíčový první rok života. Zhruba půl roku je přitom dítě chráněno mateřskými protilátkami. „Interval, kdy dítě pořád něco strká do pusy, nám jako imunologům přijde úplně super. Imunitní systém si osahává okolí a zjistí, proti čemu má a nemá reagovat, a nastaví si parametry do budoucna,“ říká Šedivá.

„Chce to zdravý rozum, nemůže být úplně špína, ale rozumná expozice prostředí je prospěšná, pomáhá i proti alergiím a autoimunitním nemocem,“ dodává s tím, že sterilní prostředí pro imunitní systém vůbec není dobré a může způsobit více škod než užitku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud