Smetana: Čísla jsou alarmující, nádor hrozí polovině Čechů. Musíme řešit, koho už neléčit | info.cz

Články odjinud

Smetana: Čísla jsou alarmující, nádor hrozí polovině Čechů. Musíme řešit, koho už neléčit

Do deseti let se riziko dožití nádoru bude týkat každého druhého Čecha, tvrdí profesor Karel Smetana. Vědec, který stál u vzniku Centra nádorové ekologie, přisuzuje stále větší počet nádorových onemocnění hlavně zdokonalení medicíny ve 20. a 21. století. Dříve se podle něj na rakovinu skoro vůbec neumíralo prostě proto, že lidi skolily jiné nemoci: záněty, infarkty, mrtvice. 

Smetana v rozhovoru s Pavlem Štruncem říká, že počet nádorových onemocnění u lidí do 40 let je v podstatě zanedbatelné. Skutečné problémy začínají mezi 40. a 50. rokem života. V těle se kupí genetické chyby a po osmdesátce už je riziko nádorového onemocnění „ohromné“.

I kvůli tomu, že počet nemocných bude stoupat, čeká společnost vyřešení nepříjemného tématu, který souvisí s nákladností léčby rakoviny. Je potřeba léčit i velmi staré pacienty? Neuškodí jim více invazivní metody? Vědec v souvislosti s tím volá po nastartování debaty nejen mezi lékaři, ale i biology a filozofy.

Je rakovina ruleta? Jakou roli hrají genetické předpoklady a nezdravý životní styl? Podívejte se na video v úvodu článku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud