Vašků: V Černobylu je místo, kde po půl hodině nejspíš zemřete. Někdo se panice neubrání | info.cz

Články odjinud

Vašků: V Černobylu je místo, kde po půl hodině nejspíš zemřete. Někdo se panice neubrání

Fotograf Václav Vašků byl u místa černobylské tragédie osobně už 15krát. Patří k lidem, kteří havárii jaderné elektrárny znají nejlépe v Česku. To, co na místě zažívá, je prý nepopsatelné. O události mluví s neskrývaným respektem. Z rozhovorů s běžnými lidmi i vědci pochopil, že to, co se před 33 lety na severu dnešní Ukrajiny stalo, nejvíc připomínalo válku.

Vašků popisuje osobní zkušenosti z místa. Před 14 lety prý za návštěvu nic neplatil, dnes už jde o byznys. Novinář připomíná, že v okolí elektrárny stále pracují tisíce lidí. „Jaderná elektrárna nejde vypnout jako pračka. Jsou tam třeba vyhořelá paliva, se kterými se musí nějak nakládat,“ vysvětluje v rozhovoru s Pavlem Štruncem.

Z cestování do Černobylu se stal během posledních deseti let byznys, Vašků popisuje, že někteří turisti příval emocí nezvládnou. „Začnou panikařit, myslí si, že cítí radiaci. To je blbost,“ tvrdí Vašků. Dodává ale, že uvnitř sarkofágu, který zakrývá havarovaný čtvrtý reaktor, jsou stále extrémně nebezpečná místa.

Jak havárie bezprostředně ovlivnila život v Československu? Proč se inženýři pár let po havárii koupali v bazénu s radioaktivní vodou? Nakolik realitě odpovídá nový seriál z produkce HBO? Podívejte se na rozhovor.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud