Velvyslanec ve Švédsku: Útoků přibývá, gangy válčí před očima všech. Vraždilo se i v mé čtvrti | info.cz

Články odjinud

Velvyslanec ve Švédsku: Útoků přibývá, gangy válčí před očima všech. Vraždilo se i v mé čtvrti

Švédsko se potýká s rostoucím počtem útoků výbušninami a násilností obecně. To potvrzuje i český velvyslanec Jiří Šitler. „Celkový počet vražd ve Švédsku, ať už jakýmkoli způsobem, není o tolik vyšší než třeba v České republice. Liší se to v tom, že zatímco v Česku jde většinou o nějaké domácí násilí, ve Švédsku jde většinou o vyřizování účtů mezi zločineckými gangy a to násilí mezi nimi narůstá,“ říká. Podle velvyslance už nejde o násilí jen v problematických čtvrtích, ale začíná se dít před očima všech. Jak situace ovlivňuje švédskou politiku a jaké navrhují politici řešení? Podívejte se na celý rozhovor v úvodu článku.

Ve Švédsku přibývá útoků výbušninami, ale i střelnými a bodnými zbraněmi. Negativní trend potvrzuje i český velvyslanec Jiří Šitler. „Už ve třech čtvrtinách letošního roku bylo dosaženo loňských čísel. Celkově nejde o počet výrazně vyšší než v Česku, je tu ale ten rozdíl, že v Česku nejde o vyřizování účtů znepřátelených gangů obchodujících s drogami nebo s bílým masem,“ říká Šitler a vysvětluje, že se již nejedná o problematiku vztahující se jen na určité problematické čtvrti. „Násilí je čím dál více na očích veřejnosti. Dokonce i poblíž rezidence velvyslanectví, která je v jedné z nejlepších čtvrtí, došlo k zastřelení člověka před obchodem a k vyloupení banky,“ dodává Šitler. Zdůrazňuje při tom, že znepokojující je spíše samotný trend, každodenní život ve Švédsku je stále poklidný.

Velvyslanec Šitler v průběhu videorozhovoru přenášeného přímo ze Stockholmu uznává, že se z útoků stává v zemi velké politické téma. „Opozice se snaží vyvolat diskusi o vyslovení nedůvěry ministru vnitra. I vláda si uvědomuje, že jde o velký problém, jen není shoda na tom, jak ho řešit. Zatímco vládní koalice se domnívá, že postačí jen zvýšení rozpočtů na policii, opozice požaduje zvýšení pravomocí policistů a změny příslušných zákonů,“ popisuje situaci Šitler. „Projevuje se to i na volebních preferencích. Opoziční umírnění, křesťanští demokraté a Švédští demokraté s tématem pracují a jejich preference rostou. Paradoxně ale ne na úkor jiných pravicových stran, ale nejčastěji k nim přechází voliči sociální demokracie,“ vysvětluje Šitler.

Podle Šitlera jsou do radikálních gangů často rekrutováni sociálně slabší příslušníci druhé a třetí přistěhovalecké generace. „Existují ale i gangy domácí švédské, nebo třeba ruské či balkánské, nicméně ty nové, převážně nigerijské a somálské je co do brutality předčí,“ říká Šitler. „Existují snahy rozbít etnická ghetta a jejich obyvatele rozptýlit, ale je otázkou, zda by to fungovalo. V takovém Malmö je populace velmi promísená, a přesto tam dochází k válce gangů,“ dodává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud