Fraška v New Yorku? Na Valné shromáždění OSN nepřijde ani Putin, Zeman se ale možná setká s Trumpem | info.cz

Články odjinud

Fraška v New Yorku? Na Valné shromáždění OSN nepřijde ani Putin, Zeman se ale možná setká s Trumpem

Ruský prezident Vladimir Putin se nezúčastní letošního zahájení Valného shromáždění OSN v New Yorku. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení Kremlu informovala ruská média. S projevem naopak vystoupí americký prezident Donald Trump, který je kritikem této mezinárodní organizace a který vyzval k její reformě.

Zahajovacích debat Valného shromáždění, které letos začnou 19. září a potrvají do 25. září, se opět zúčastní česká hlava státu Miloš Zeman. Podle informací dnešních Lidových novin Zeman projev přednese hned v úvodní den všeobecné rozpravy. O den dříve v New Yorku převezme ocenění od amerického židovského fondu GJCF za to, že hájí zájmy Židů.

Zda se český prezident během cesty do USA sejde s Trumpem, není jasné. Mohou se ale potkat na půdě OSN, kde Trump bude v plénu hovořit jako druhý. Schůzku obou prezidentů původně Hrad ohlásil na letošní jaro, setkání bylo ale odloženo. První den rozpravy bude mít projev podle televize CBS News také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Stejně jako Putin se Valného shromáždění podle CBS News nezúčastní ani čínský prezident Si Ťin-pching nebo německá kancléřka Angela Merkelová, která se v té době bude očividně věnovat závěru volební kampaně před parlamentními volbami. Ty se v Německu konají 24. září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud